HONDA HHH 36 BXB Cordless Hedge Trimmer (Shell Only)
SKU: H1-HHH36BXB
MPN: HHH36BXB
A reliable and efficient cordless hedge trimmer with a 60 cm dual blade with a 35 mm blade pitch, and ergonomic features to make it easier to navigate for the most precise cutting experience.  Battery and charger sold separately.
(1 customer review)
Only 7 left in stock
Only 7 left in stock
Frequently bought together
About the HONDA HHH 36 BXB Cordless Hedge Trimmer (Shell Only)
Superior cutting performance
Equipped with strong diamond-sharpened blades, the Honda cordless hedge trimmer delivers outstanding performance with an attractive and accurate cut from start to finish. The diamond-ground Swiss cutting blades can easily cut through branches up to 28 mm in thickness. This accurate cutting capability makes handling overgrown hawthorn or wild berberis effortless. Additionally, the saw (roughing) blade section is perfect for tackling tough and stubborn areas, ensuring no job is too difficult.
Ergonomic design for extended use
Lightweight and quiet operation
Advanced brushless motor
Versatile and efficient
Battery and charger compatibility
Honda’s 36 V universal battery system powers the HHB36BXB, offering significant flexibility and convenience. The battery and charger purchased with this hedge trimmer can power any other 36 V tool in Honda’s range, ensuring seamless compatibility. If you already own compatible 36 V batteries and chargers from another Honda tool, you can easily use them with this blower. This extensive compatibility not only maximises your investment but also extends your working time, allowing you to accomplish more tasks without frequent battery changes.
Invest in quality and performance
What’s included
The HONDA HHH36BXB Cordless Hedge Trimmer (Shell Only) comprises of the hedge trimmer unit only, without a battery or charger. A battery and charger are required to operate the blower, and must be purchased separately unless you already have a compatible Honda 36 V battery and charger at home. Honda recommend either the 2.0 Ah, 4.0 Ah, or the 6.0 Ah battery.
2.0 Ah Battery 4.0 Ah Battery 6.0 Ah Battery
Working Time 65 minutes 125 minutes 186 minutes
Charging Time (0-100%) 25 minutes 35 minutes 55 minutes
Honda warranty
Honda HHH36BXB features we like
  • Powerful brushless motor – ensures superior performance and extended run time
  • Diamond-sharpened blades – provides precise and attractive cuts
  • Ergonomic handle – allows for multi-position cutting with reduced strain
  • Quiet operation– operates at only 97db, ideal for noise-sensitive areas
  • Lightweight design– easy to handle, reducing fatigue during use
  • Universal battery system– compatible with other Honda cordless tools
HONDA HHH 36 BXB Cordless Hedge Trimmer (Shell Only) Technical Information
  • Motor: brushless
  • Voltage: 36 V
  • Blade length: 650 mm
  • Tooth opening: 30 mm
  • Stroke rate: 3,200 cuts per minute
  • Vibration level: 5 m/s2
  • Noise level: 97 dB(A)
  • Dimensions: 1185 x 240 x 195 mm